KAŞ HAKKINDA

Kaş, Dünya turizminin önemli kentlrtinden birisi olan Antalya’nın bir ilçesidir. Merkez nüfüsu 10.000 dir. Köyleri ile birlikte toplam nüfusu 50.000 dir.Antalya’ya 200 km. uzaklıktadır. Deniz kıyısında küçük bir sayfiye yeridir.. Hemen 3 mil uzaklıkta Yunanistan’ın Meis adası ile komşudur. Etrafı tamamen yeşil maki topluluğu ile örtülüdür.. Isı derecesi hiç bir zaman sıfırın altına düşmez. Yıllık nem ortalaması % 54 tür. Batısında Dalaman Havaalanına 160 km dir. Doğuda Antalya havaalanına 200 km. dir. Karayoluyla ulaşım kuzeyden Antalya-Korkuteli-Elmalı-Kaş 200 km.dir. Yolları asvalttır. Eşsiz sedir ormanları rahatlıkla bu yol güzergahında görülebilir. Sahil şeridinden Antalya-Kemer-Finike-Kaş 200 km.dir.

KAŞ’IN TURİZM POTANSİYELLERİ
Likya’nın önemli kentlerinden olan Kaş, ilçeyi çevreleyen Antik döneme ait kentler ve tarihsel değerlerle doyumsuz kültür turları; Akdeniz’in derinlerde yarattığı heyecanları doruklarda hissettiren sualtı dalışları; nehirlerde yapılan macera dolu kano turları; ekolojik uyumun keşfedildiği doğa yürüyüşleri; derin ve karanlık mağaralara teknik donanımlı mağara dalışları; yüksek dağlardan turkuaz renkli suların manzarasına süzülen yamaç paraşütü; Akdeniz’de değerli taşları andıran adalar ile çevreye yapılacak Mavi Yolculuk ve tekne turları; damak tadınıza uygun deniz ürünleri ve dağlarda yetişen kokulu otlarla tatlandırılan yöresel yemeklerden oluşan mönüsü; yüzlerce yılın mirası, el sanatlarının çeşit ve güzelliği; Kaş’ın bağlı olduğu Antalya ve ilçelerine ait turizm merkezleri ile tabiat, tarih ve kültür zenginliğini, alternatif turizm imkanları ve çevresinde yer alan turizm merkezlerinden oluşan renkli yelpazesi” ile düşsel bir mekandır.

KÜLTÜR SEYAHATLERİ
Kaş ve yakın bölgelerde Likya uygarlığına ait pek çok yerleşke Kaş turizmine renk katmaktadır. Likya uygarlığının önemli kentlerinden biri (Habesos) üzerinde şekillenen Kaş barındırdığı tarihsel dokuyla kültür turlarının vazgeçilmezidir. Kaş’tan hangi yöne hareketlenseniz sizi mutlaka bir Likya kenti karşılayacaktır.

Günlük tur mesafesinde yer alan Kekova, Xhantos, Letoon, Sdyma, Pınara, Myra, Lmyra, Patara, Arykanda, Tlos, Apollonia gibi Likya kentleri sizi doyumsuz bir tarih heyecanına taşıyacak.

SUALTI DALIŞLAR
Kaş’da dalış 1986 yılında yapılmaya başlandığından günümüze değin gerçekten inanılmaz bir gelişme göstererek bugün Kaş turizminin motor sektörü olmuştur demek abartılı olmaz. Bir dalış okuluyla başlayan bu macera bugün sektöre hizmet veren 15 okul ile yakın coğrafyada yer alan Avrupalı dalıcıların en çok keyif aldıkları dalış bölgesidir. Tespit edilmiş 30′a yakın dalış noktasıyla dalıcılara heyecanlı anlar yaşatıyor.

Gerek balık popilasyonu bakımından gerekse dalış noktaları zenginliğinden dolayı her geçen yıl aktivite ortalamasını yükselten Kaş’da dalış söktörü dünyada dikkat çekici bir noktaya ulaşmıştır.

Dünyanın en önemli 50. dalış bölgesi seçilen Kaş, oldukça zengin bir sualtı canlılığı ve faunasına sahiptir. Yaz aylarında 40-50 m varan görüş mesafesi ve kayalık dip yapısıyla Kızıldeniz’den sonra, Akdeniz’in önemli bir dalış noktasıdır.

Dip yapısının genelde kayalık olmasından ötürü, Kaş’ın sualtında Orfoz, Akya, Sinarit, Lahos, Barakuda, Vatos, Asker Balığı, Müren, Karagöz, Ahtapot, Kalamar, Domuz Balığı, Hani, Alibey, Kardinal Balığı ve Karavida, Böcek (İstakoz) Deniz Kaplumpağası, Deniz Tavşanı gibi birçok balık çeşidini ve sualtı canlısını hemen hemen her dalışta görmeniz mümkündür.

KANO TURLARI
Günümüzün en ekolojik ulaşım aracı olan deniz kanosuyla, başka yöntemlerle ulaşılamayan ıssız kıyıları keşfedin. Gürültü yok, kirlilik yok, hareket etmek için gereken tek şey kollarınzın gücü, birbirinden güzel koylar arasında tercihinizi yapmak için ise, yüreğinizin sesini dinlemeniz yeterli olacaktır.

Ulaşım olanaklarının sınırlı olduğu keşfedilmeyi bekleyen kıyılarıyla Kaş bölgesi kano turlarıyla alışılmışın dışında bir turizm aktivitesi olarak her geçen yıl dikkat çekici bir yukarı çıkış grafiği gösteriyor.

Tercihinize göre tek kişilik veya iki kişilik kanolarla yapılabilen tur, heyecanlı serüvenler için sizleri bekliyor.

Rehberiniz, her gezintinin başında, sizlere deniz kanosuna giriş bilgileri ve pratik ipuçları verecek. İlk gezinin sonunda daha sonraki günlerde yapacağınız başka yolculuklarınız için daha yeterli hale geleceksiniz.

Değişik rotalarda gerçekleştirilen turlar günübirlik gerçekleştirildiği gibi iki veya daha çok günlere yayılan kamplı turlar olarakta düzenlenmektedir.

DOĞA YÜRÜYÜŞLERİ
Yürüyüş, dalış ve deniz kanosu ile birlikte, Kaş’ın en çok rağbet gören doğa aktivitelerinden birisidir. Bölge, trekking ve antik kentler arası yürüyüşler gibi, doğa etkinlikleri için sayısız olanaklar sunmaktadır. Herkesin kolaylıkla göğüsleyebileceği patikalar ile süslü rotalarda, zengin maki toplulukları arasından geçerek, sedir ormanları ile kaplı yeşil tepeleri, kanyonları, vadileri ve su kaynaklarını izleyerek, yarı evcil keçilere, bazen de sempatik sincaplara selam ederek yürümek, mevsimine göre bitkileri, kuşları ve diğer hayvanları gözlemlemek, kuşkusuz tatilini hem deniz kenarında geçirip, hem de doğa ile iç içe yaşamak isteyenler için iyi bir şeçenek oluşturmaktadır.

Bu yürüyüşler, doğa güzelliklerinin yanı sıra, Likya patikalarını takip ederek, henüz yoğun turist akınına uğramamış antik kentleri keşfetme, bozulmamış köyleri ve yöresel özelliklerini tanıma imkanını da sağlamaktadır. Doğa yürüyüşleri, bölgeyi çok iyi tanıyan, tecrübeli ve tüm iletişim-emniyet donanımına sahip rehber(ler) eşliğinde yapılmakta olup, tur başlama noktalarına 4×4 araç veya minibüs (rotaya göre) taşımaktadır.

Likya Yolu seçeneğinin dışında Limanağzı, Gedife Tepesi, Phellos, Gökçeören, Asaz Dağı, Gömbe Yaylası alternatif yürüyüşparkurları da programlar içerisine alınmıştır.

YAMAÇ PARAŞÜTÜ
Kaş- antalya’nın Kaş ilçesinde yapılan yamaç paraşütü, heyecan tutkunlarına keyifli anlar yaşatıyor.

Türkiye’deki alternatif turizmin en önemli merkezlerinden biri olma yolunda ilerleyen Kaş’ta, tarih ve doğa turlarının yanı sıra yamaç paraşütüyle de tatilcilere farklı bir seçenek sunuluyor.

Kamyonetlerle yamaç paraşütünün başlangıç noktası olan Kırdavlı Tepesi’ne giden gökyüzü tutkunları, kısa bir ders ve hazırlığın ardından kendilerini gökyüzüne bırakıyor.

Uygun rüzgar bulununca, usta bir pilotla birlikte yaklaşık 45 dakikalık yolculuk başlayor. 650 metre yükseklikteki tepeden başlayan yolculukta, masmavi Akdeniz, karşıda Yunanistan’ın Meis Adası, makilikler içindeki Çukurbağ Yarımadası muhteşem bir görüntü oluşturuyor. Yolculuk, Kaş Limanı’nda sona eriyor.

MAVİ YOLCULUK VE TEKNE TURLARI
Mavi yolculuk yada mavi tur gulet tipi yelkenli ahsap yatlarla yapilan ozel bir tatildir. Gulet tipi yatlar günümüzde sadece mavi yolculuk için dizayn edilmiştir. Çagdaş yaşamın gereklerini karşılayacak şekilde uretilen bu el emegi guletler kamaralarından, mutfağına kadar her türlü konforu ahsap sicaklığı içerisinde sizlere sunmaktadir.

Yat turlarına ister arkadaş grubunuzla veya ailenizle bir yat kiralayarak yada normal standart turlardan bir kabin kiralayarak tatilinizi gönlünüzce geçirebilirsiniz. Bu hizmeti aldığınız firma personelleri sizin güzel bir mavi yolculuk geçirmeniz için ellerinden geleni yapacaktır.

Tatiliniz boyunca şehir stresinden uzak 24 saat Akdeniz’in mavi sularında denize girebilir, balık tutabilir yada şnorkelle denizin altını keşfedebilirsiniz.

Mavi yolculuğunuz içerisinde Akdeniz ve Ege’nin en güzel koylarını; Kekova’yı, Kaş-Kalkan’ı, Kelebekler Vadisi’ni, Fethiye ve yemyeşil Göcek koylarını, Kleopatranın hamamını vs. görebilirsiniz.

Tekne turlarıyla günübirlik yakın koyları, plajları ve ayrıca Kekova turlarına katılarak biraz da tarih ekleyerek eğlenebilirsiniz.

10500529_255922174597040_362519121975844276_n


kas1b


kas1d


kas1e


kas1f


kas-hakkinda-5


kas-hakkinda-7


kas-hakkinda-10


kaş pansiyon manzarasından kaş günbatımı

Bir Cevap Yazın